Kontakty

DIANEK s.r.o
MUDr. Vladimíra Nekvindová
Diabetologická ambulance

Photo

Adresa:
Polská 2334
272 01 Kladno – Kročehlavy
Telefon: 777 86 86 90
E-mail: dianek@email.cz Objednání, změna termínu, recepty: dianek.sestra@email.cz

Mapa

Ordinační hodiny 
  • PO 08:00 - 15:30
  • ÚT 08:00 - 15:30
  • ST 08:00 - 13:00
  • ČT 12:00 - 18:00
  • PÁ 07:00 - 13:00
Smluvní pojišťovny

ČPZP 205
VZP 111
VZP a.s. 333
ZP Škoda 209
VOZP 201
OZP 207
ZPMV 211

Poskytujeme péči pojištěncům všech zdravotních pojišťoven

Co je diabetes?

Glukometr

Diabetes mellitus neboli lidově řečeno cukrovka je poruchou metabolizmu. Jedná se o onemocnění, kdy dochází k poruše zpracování cukrů, tuků a bílkovin v organizmu.

Diabetes se dále rozlišuje na dva typy. Diabetes I. typu a diabetes II. typu. Oba dva typy nemoci mají podobné příznaky, ale naprosto odlišné příčiny vzniku. V prvotních stadiích diabetu I. typu jsou ničeny buňky slinivky břišní, které produkují hormon inzulin, vlastním imunitním systémem. Diabetes II. typu je způsoben sníženou citlivostí tkání vlastního těla k inzulinu.

Pokud je v organizmu nedostatek inzulínu nebo pokud není inzulín dostatečně využíván, dochází ke zvýšenému hromadění glukózy v krvi, tzv. hyperglykémie. A naopak, pokud není přijato dostatečné množství potravy nebo je vyvíjena intenzivní tělesná aktivita, dochází ke snížení hladiny glukózy v krvi tzv. hypoglykémie. Obvyklá glykémie u zdravého člověka se pohybuje v rozmezí 4 - 6 mmol/l.

Diabetes I. typu

U diabetu I. typu dochází k úplnému zničení buněk slinivky břišní, která produkuje inzulín, takže v organizmu inzulín chybí. Léčba proto vždy vyžaduje celoživotní dodávání inzulínu a pečlivou samostatnou kontrolu glykémií. Dále je potřeba reagovat na naměřené hodnoty, hlídat stravování, upravovat dávky inzulínu při fyzických aktivitách a neustále bojovat o uspokojivý výsledek.

Diabetes II. typu

Druhým typem diabetu trpí naprostá většina diabetiků. Nejčastější se tento typ diabetu vyskytuje u lidí trpící obezitou nebo sníženou tělesnou aktivitou. Léčba tohoto typu diabetu je různá - vždy však obnáší úpravu životního stylu např. ukončení kouření, zařazení více pohybových aktivit a snížení tělesné hmotnosti. Pokud úprava ve stravování nestačí, lékař navíc zahájí léčbu perorálními antidiabetiky (tabletkami nebo dodáváním inzulínu). Vždy je nutné současně předcházet komplikacím, popř. je včas odhalit a léčit (měřit krevní tlak, vážit se, kontrolovat hladinu tuků v krvi apod.