Kontakty

DIANEK s.r.o
MUDr. Vladimíra Nekvindová
Diabetologická ambulance

Photo

Adresa:
Unhošťská 2533
(bývalý Čtyřobvod)
272 01 Kladno – Kročehlavy
Telefon: 777 86 86 90
E-mail: dianek@email.cz Objednání, změna termínu, recepty: dianek.sestra@email.cz

Mapa

Ordinační hodiny 
  • PO 08:00 - 16:00
  • ÚT 08:00 - 16:00
  • ST edukace dle objednání
  • ČT 12:00 - 18:00
  • PÁ 08:00 - 14:00
Smluvní pojišťovny

ČPZP 205
VZP 111
VZP a.s. 333
ZP Škoda 209
VOZP 201
OZP 207

ZPMV 211 s námi odmítá uzavřít smlouvu

Co je diabetes?

Glukometr

Diabetes mellitus neboli lidově řečeno cukrovka je poruchou metabolizmu. Jedná se o onemocnění, kdy dochází k poruše zpracování cukrů, tuků a bílkovin v organizmu.

Diabetes se dále rozlišuje na dva typy. Diabetes I. typu a diabetes II. typu. Oba dva typy nemoci mají podobné příznaky, ale naprosto odlišné příčiny vzniku. V prvotních stadiích diabetu I. typu jsou ničeny buňky slinivky břišní, které produkují hormon inzulin, vlastním imunitním systémem. Diabetes II. typu je způsoben sníženou citlivostí tkání vlastního těla k inzulinu.

Pokud je v organizmu nedostatek inzulínu nebo pokud není inzulín dostatečně využíván, dochází ke zvýšenému hromadění glukózy v krvi, tzv. hyperglykémie. A naopak, pokud není přijato dostatečné množství potravy nebo je vyvíjena intenzivní tělesná aktivita, dochází ke snížení hladiny glukózy v krvi tzv. hypoglykémie. Obvyklá glykémie u zdravého člověka se pohybuje v rozmezí 4 - 6 mmol/l.

Diabetes I. typu

U diabetu I. typu dochází k úplnému zničení buněk slinivky břišní, která produkuje inzulín, takže v organizmu inzulín chybí. Léčba proto vždy vyžaduje celoživotní dodávání inzulínu a pečlivou samostatnou kontrolu glykémií. Dále je potřeba reagovat na naměřené hodnoty, hlídat stravování, upravovat dávky inzulínu při fyzických aktivitách a neustále bojovat o uspokojivý výsledek.

Diabetes II. typu

Druhým typem diabetu trpí naprostá většina diabetiků. Nejčastější se tento typ diabetu vyskytuje u lidí trpící obezitou nebo sníženou tělesnou aktivitou. Léčba tohoto typu diabetu je různá - vždy však obnáší úpravu životního stylu např. ukončení kouření, zařazení více pohybových aktivit a snížení tělesné hmotnosti. Pokud úprava ve stravování nestačí, lékař navíc zahájí léčbu perorálními antidiabetiky (tabletkami nebo dodáváním inzulínu). Vždy je nutné současně předcházet komplikacím, popř. je včas odhalit a léčit (měřit krevní tlak, vážit se, kontrolovat hladinu tuků v krvi apod.